You are currently viewing Livigno

Livigno

Livigno jest jednym z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w Alpach i oferuje 115 km zróżnicowanych tras oraz 33 wyciągi sięgające wysokości prawie 3000 m.n.p.m.

Na tereny narciarskie Livigno składają się dwa odrębne (choć połączone sprawnie kursującymi skibusami) ośrodki, położone po dwóch stronach sąsiadującej ze Szwajcarią, długiej na 14 km doliny, na dnie której leży miejscowość: na zboczach po stronie zachodniej – Carosello 3000, a na zboczach po stronie wschodniej – Mottolino.  To drugie jest mekką miłośników jazdy w puchu gdyż przed amatorami freeriduotwierają się tu wielorakie możliwości zjazdów poza trasami w kilku kierunkach.

W Livigno znajdziemy łącznie 12 tras czarnych, z pośród których najdłuższa i najwyżej położona to „Scoiattolo” – jej start leży na wysokości 2700 m.n.p.m. W opinii nawet bardzo doświadczonych narciarzy zjazd nią stanowi nie lada wyzwanie. Ośrodek oferuje również 37 nieco mniej wymagających tras czerwonych, charakteryzujących się dużą szerokością, co z pewnością zadowoli miłośników wycinania szerszych skrętów. Dla średnio zaawansowanych, początkujących oraz preferujących rekreacyjną jazdę narciarzy przygotowano 29 łatwych, niebieskich tras. Szukający możliwości powietrznych akrobacji znajdą tu natomiast aż 2 niezwykle atrakcyjne snowparki.

Włoskie Livigno, znane jest również jako „Mały Tybet” Włoch ze względu na panujący tu zimny i suchy klimat oraz fakt, że sama miejscowość leży na wysokości aż 1809 m n.p.m., co czyni ją najwyżej położoną na stałe zamieszkałą osadą w Europie. Ponadto zwrócić należy uwagę na wyjątkowo urokliwą zabudowę samego miasteczka, która odznacza się typowymi dla regionu drewnianymi domami zwanymi Baita.

Livigno jest też strefą wolnocłową, tak więc ceny wielu produktów (w tym alkoholu) są tu zaskakująco niskie.

Ze względu na specyficzne położenie geograficzne regionu, w Livigno panuje wyjątkowy mikroklimat charakteryzujący się obfitymi opadami śniegu w zimie, który później utrzymuje się bardzo długo, często aż do połowy majaWykorzystując ten fakt, do Livigno jeździmy najczęściej pod koniec sezonu, w marcu, a nawet w kwietniu.

  • Kraj: Włochy
  • Region: Lombardia
 
  • Km tras: 115 km
  • Liczba tras: 68
  • Liczba wyciągów: 32
  • Wysokość: 1 816 – 2 785 m

 

Dodaj komentarz