PORADNIK DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW

Drodzy Rodzice!
Przygotowaliśmy dla Was poradnik, który ma Wam pomóc w przygotowaniu do wyjazdu oraz odpowiedzieć na pytania, które mogą pojawić się przed podróżą. Poradnik podzielony jest na kilka części. Wszystko, co jest tutaj napisane to nasze sugestie i smaczki, które mają ułatwić Wam przygotowanie do szkolenia i wyjazdu. Sprawdzone latami przez rodziców i skonsultowane z instruktorami prowadzącymi grupy dziecięce.
Ekipa RASC Republic

Nasza autorska formuła wyjazdów „Razem, a jednak osobno” adresowana jest przede wszystkim do rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat (choć nie tylko!) i stworzona tak, aby dać jak najwięcej frajdy maluchom a zarazem maksymalnie dużo swobody dorosłym uczestnikom. Zaczynając od rana, przez 5 godzin wszystkie dzieciaki biorą udział w szkoleniach narciarskich realizowanych z pasją przez doświadczonych instruktorów oraz trenerów klubu RASC. Program zajęć opracowany jest specjalnie dla młodych i najmłodszych narciarzy i oparty jest na wytycznych SITN. Każdy uczestnik kwalifikowany jest do odpowiedniej grupy ze względu na swój wiek i umiejętności. Jeśli tylko Wasze dziecko poczuje się zmęczone w trakcie szkolenia, zawsze czekać na nie będzie opiekunka, która zajmie się pociechą do czasu odzyskania przez malucha sił lub spotkania z rodzicami. Podczas wyjazdów wg. formuły „Razem, a jednak osobno“ szkolenia dla wszystkich dzieci są wliczone w cenę wyjazdu. W trakcie tych zajęć rodzice mają czas dla siebie na swobodną jazdę lub udział w osobnym szkoleniu dla dorosłych. Po zajęciach rodziny spotykają się na wspólnej zbiórce, aby jeszcze przez chwilę razem pojeździć i wzajemnie pochwalić się postępami. Po zejściu ze stoku, po południu i wieczorami nasze doświadczone opiekunki i animatorki z profesjonalnej firmy Kukiełka przygotują twórcze i fascynujące animacje dla dzieci w sali zabaw i na świeżym powietrzu. W tym czasie dorośli mogą cieszyć się chwilą wolności, zrelaksować się w hotelowym SPA czy przy drinku – ich zaangażowania wymagać będzie jedynie Olimpiada rodzinna, gdzie ramię w ramię ze swoimi pociechami walczyć będą o nagrody w różnorakich konkurencjach.

SPRZĘT I ODZIEŻ
Każde dziecko musi mieć dobrze dopasowany sprzęt narciarski. Zachęcamy do zakupu zarówno odzieży, jak i sprzętu używanych, aby dbać o środowisko. Ważne, aby odzież była funkcjonalna, a sprzęt nie utrudniał rozwoju zdolności narciarskich dziecka.

Lista niezbędnych rzeczy:

  • Kask – dopasowany do obwodu głowy dziecka, najlepiej w jaskrawych kolorach, wygodne i sprawne zapięcie na gogle.
  • Gogle – dopasowane do kasku tak, aby nie było szpary pomiędzy górną krawędzią gogli i dolną krawędzią kasku, z filtrem UV chroniącym oczy dziecka, na gumie z możliwością regulacji rozmiaru.
  • Odzież narciarska – kurtka + spodnie lub kombinezon. Kurtka powinna być ciepła, lecz nie za gruba, aby nie ograniczała ruchów dziecka. Dobrze, żeby miała kieszonkę na karnet w rękawie – bardzo wygodna opcja dla dzieciaków, nie wymaga zdejmowania rękawiczek i zapobiega zgubieniu karnetu. Spodnie narciarskie na szelkach lub bez, ważne żeby dzieciom było wygodnie je rozpiąć i żeby nie spadały.
  • Odzież termiczna – bluzka i legginsy termiczne bardzo pomagają w komforcie dziecka, a także dobrze odprowadzają pot, zapobiegają zarówno przegrzaniu jak i przewianiu.
  • Rękawiczki – najlepiej jednopalczaste z gumką (trudniej je zgubić 😊) i wciągane na rękaw kurtki (żeby nie spadały). Bardzo polecamy rękawiczki marki Reima. Ważne, aby rękawice były ciepłe i nieprzemakalne.
  • Buty narciarskie – przede wszystkim dziecko musi je przymierzyć i sprawdzić jeszcze przed wyjazdem. Buty powinny być dobrane pod względem długości stopy dziecka. Jeśli wypożyczacie buty na miejscu, w doborze rozmiaru butów pomoże pracownik wypożyczalni i nasi instruktorzy.
  • Narty – poniżej poradnik jak dobrać długość nart.
  • Kijki narciarskie – dopasowane do wzrostu dzieci, ważne żeby mierzyć już w założonych butach i nartach.
    • Początkujące maluchy zaczynają swoją przygodę narciarską bez kijków. Są one wprowadzane w późniejszej fazie szkolenia, może to być jeszcze na tym samym wyjeździe lub dopiero w następnym roku. W związku z tym jeśli dzieci mają już swoje kijki, możecie je wziąć ze sobą. Natomiast jeśli ich nie macie, a dziecko dopiero zaczyna, kijki możecie wypożyczyć na miejscu, jeśli będzie taka potrzeba.

DODATKOWE RZECZY
Poniżej znajduje się lista dodatkowych i sprawdzonych rzeczy, które warto mieć ze sobą na wyjeździe i podczas szkolenia.

  • Okulary z filtrem UV – zdarza się, że dzieci odmawiają jazdy w goglach i wtedy takie okulary mogą się przydać, aby chronić wzrok dziecka.
  • Buff/komin/kominiarka – dobrze chronią szyję i buzię przed wiatrem. Sprawdzają się lepiej niż zwykły szalik.
  • Leki – jeśli dziecko przyjmuje jakieś leki na stałe i musi je mieć przy sobie, zgłaszacie to instruktorowi prowadzącemu grupę i wspólnie ustalacie sposób przechowania leku oraz dawkowania.

⭐️ Dziecko powinno być ubrane adekwatnie do pogody. Jeśli jest mróz powinno mieć poza odzieżą termiczną dodatkową grubszą warstwę np. polar, natomiast gdy pogoda zapowiada, że będzie wyższa temperatura na plusie sugerujemy ubrać dziecko w mniej warstw lub cieńszą odzież. Słabo sprawdzają się grube bawełniane bluzy z kapturem lub grube swetry.

⭐️ Podpisana kurtka z numerem telefonu rodzica (wewnętrzna wszywka lub napis na metce). Na kasku będzie nasza naklejka z imieniem dziecka i numerem telefonu do instruktora. Dla bezpieczeństwa najmłodsze dzieci jeżdżą w koszulkach z tygryskiem, aby widziały swoją grupę.

Koszulka dla RASColudków i Tygrysków oraz naklejka na kask
  • Dziecko o wzroście 110 cm
    • zaczynające naukę: naty o długości 80-90 cm
    • czujące się pewnie na nartach: narty o długości 90-95 cm
    • bardzo dobrze jeżdżące: narty o długości 95-100 cm
  • Dziecko o wzroście 120 cm (7-9 lat)
    • początkujące/słabo jeżdżące: narty o długości 90-100 cm (sięgające do brody lub nosa)
    • dobrze jeżdżące: narty o długości 110-115 cm (sięgające do czoła)
  • Dziecko o wzroście 140 cm (10-14 lat)
    • początkujące/słabo jeżdżące: narty o długości 130-135 cm (sięgające do brody lub nosa)
    • dobrze jeżdżące: narty o długości 145-147 cm

Nowe miejsce, wysokie góry, śnieg, rozstanie z rodzicami, nowy instruktor to jak na pierwszy raz dość stresujące doświadczenie dla dziecka. Aby ułatwić pierwsze spotkanie z nartami, zachęcamy do zajęć próbnych jeszcze przed wyjazdem. Ważne jest, żeby dziecko miało okazję założyć buty, narty, stanąć na śniegu, zobaczyć innych narciarzy, wyciągi, a może nawet nauczyć się kilku podstaw i zasad takich, jak: nauka bezpiecznego upadania i wstawania, podchodzenia, zjazd w linii spadku stoku czy hamowanie. Z pewnością ułatwi to pierwsze dni szkolenia zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Jeśli będziecie mieli okazję zorganizowania dziecku zajęć próbnych w górach (w Polsce czy za granicą), wyjdzie to zdecydowanie na plus. Jeżeli jesteście z Warszawy, możecie też umówić się na zajęcia próbne z instruktorem na Górce Szczęśliwickiej, przez RASC School. Numer telefonu do naszej szkółki to: +48 531 414 114.

Istnieje szansa, że spotkacie się z odmową jazdy na narty. Jest to w zupełności normalne. Dziecko przede wszystkim może obawiać się rozstania z rodzicami, nowych i nieznanych wcześniej przeżyć i rzeczy, nowego środowiska lub osób. Wtedy warto szkolenie nazwać Przedszkolem Narciarskim, w którym dzieci spędzają określony czas i świetnie bawią się na nartach! Taka narracja pozwala dziecku zrozumieć mechanizm, ponieważ już go zna ze zwykłego przedszkola, do którego chodzi na co dzień. Dziecko będzie miało pewność, że na koniec zajęć zostanie odebrane przez rodziców. A my z naszej strony dołożymy wszelkich starań, aby ten czas mijał dzieciom szybko, ciekawie i w super atmosferze!

Zajęcia zaczynają się około 9:30/9:45 i trwają 5 godzin do 14:30/14:45.  W trakcie dnia, około południa, dzieci mają przerwę na lunch pod opieką instruktora.

Podczas zajęć najmłodsze dzieci są pod opieką instruktorów i opiekunek. Najczęściej w okolicach miejsca zbiórki jest wydzielona strefa do nauki dla maluchów np. Family Park, gdzie dzieci stawiają pierwsze kroki na nartach. Gdyby któreś dziecko poczuło się zmęczone w trakcie zajęć, opiekunka zajmie się nim, aby mogło odpocząć i wrócić do grupy.

Pierwszego dnia zajęcia zaczynają się zapoznaniem rodziców i dzieci z instruktorem prowadzącym, wymianą numerów telefonów, przekazaniem informacji o alergiach oraz gotówki na lunch. 

⭐️ Alergie – zgłaszacie instruktorowi, że Wasze dziecko jest uczulone, wspólnie ustalacie, co instruktor może zamówić na lunch i co ewentualnie robić w przypadku, gdyby wystąpiła reakcja alergiczna.

Dzieciaki wraz z instruktorem zaczynają rozgrzewkę, oswajają się z nową sytuacją i środowiskiem. Po rozgrzewce zaczynają od nauki wpinania nart, poruszania się po śniegu, bezpiecznego upadania i wstawania oraz zasad bezpieczeństwa na stoku. Następnie poznają zasady korzystania z taśmy narciarskiej oraz podejmują próby pierwszych zjazdów „na pizzę”. Wszystko oczywiście pod okiem naszych instruktorów, w atmosferze zabawy i z pozytywną energią! 😊

Nasze szkolenia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy SITN i PZN, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie i są pełni pasji. W ciągu roku trenują swoje grupy w klubie RASC lub są byłymi wychowankami klubu i ściśle z nami współpracują.

Po pierwszej części zajęć grupa maluchów ma przerwę lunchową w pobliskim barze lub restauracji. Dzieci są pod opieką instruktorów i bardzo prosimy, aby tak zostało również podczas przerwy. Dzieci, które w trakcie zajęć zobaczą rodzica, mogą się rozkojarzyć, zasmucić lub zatęsknić, co może mieć wpływ na przebieg następnej części zajęć. Lunch trwa około 45 min po czym zaczynają drugą część zajęć. Dzieci doskonalą poznane przed przerwą elementy, poznają nowe zabawy narciarskie, integrują się z grupą oraz świetnie bawią aż do przyjścia opiekunów!

Po zakończonym dniu na stoku, aż do pierwszego bloku animacji, dzieci spędzają czas opiekunami. Animacje popołudniowe trwają 1,5 godziny (zazwyczaj od 17.30 do 19.00), a po zaczynamy blok animacji wieczornych, które trwają około godziny. 

W kolejnych dniach w miarę nabierania umiejętności i pewności, instruktorzy mogą podjąć decyzję o zmianie miejsca szkolenia np. pojechać na trudniejszy stok lub wyciąg. Pod koniec wyjazdu piątego lub szóstego dnia szkolenia organizujemy przejazd slalomem, żeby dzieci mogły pokazać, czego się nauczyły. Postępy są zaskakujące! 😊

Pobierz Poradnik w PDF 🙂

(Dostępny wkrótce)